Darmowa energa
Panele słoneczne
Pompy ciepła

Pompa ciepła zasilana fotowoltaiką - wady i zalety


Obecnie wiele osób decyduje się na inwestycję w jedno energooszczędne źródło ciepła, w celu zmniejszenia kosztów eksploatacji domu czy innego budynku. Zazwyczaj wybór pada na pompę ciepła lub fotowoltaikę. Czy połączenie tych dwóch rozwiązań może okazać się korzystne? Okazuje się, że  inwestycja jednocześnie w pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną ma więcej zalet, niż mogłoby się wydawać. Należą do nich m.in.:

  • niskie koszty eksploatacji;
  • ochrona środowiska;
  • wysoka efektywność energetyczna;
  • niezależność energetyczna;
  • długoterminowe oszczędności.

Integracja pompy ciepła z fotowoltaiką to przełomowe rozwiązanie. Czy ma ono jakieś wady? Na pewno odstraszać mogą koszty wstępne, związane z zakupem urządzeń oraz ich instalacją. 

O czym warto pamiętać?

Zarówno inwestycja w pompę ciepła, jak i w instalację fotowoltaiczną wiąże się ze sporym wydatkiem. Ostateczne koszta mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie warto przy tym oszczędzać na zakupie samej pompy czy paneli - ich słaba jakość może wiązać się z częstymi awariami. Warto przy tym pamiętać o licznych programach dofinansowujących ekologiczne i energooszczędne źródła energii. Stosowna dotacja pomoże znacząco obniżyć koszta instalacji oraz montażu. Co równie istotne, połączenie dwóch systemów - pompy ciepła i fotowoltaiki -  daje całkowitą niezależność od podwyżek cen energii elektrycznej oraz cieplnej. Stwarza to możliwość stania się samowystarczalnym energetycznie, co w obecnych czasach może okazać się decydującą zaletą. 

Wróć