Darmowa energa
Panele słoneczne
Pompy ciepła

Od czego zależy kwota dofinansowania do paneli słonecznych?


W Polsce od lat przybywa osób zainteresowanych instalacją paneli słonecznych na własnych domach lub na poczet działalności biznesowej. Takiemu zainteresowaniu sprzyjają również dotacje na ten cel, które sprawiają, że rozwiązanie to staje się jeszcze łatwiej dostępne. Od czego zależą kwoty takich dofinansowań i jak można je uzyskać?

Od czego zależy kwota wsparcia na montaż paneli słonecznych?

Kwota dofinansowania do zakupu paneli słonecznych różni się w zależności od programu. W przypadku ogólnopolskiej inicjatywy o nazwie „Mój Prąd”, wniosek mogą złożyć osoby fizyczne i uzyskać dopłatę do instalacji fotowoltaicznej o wartości około 5 tys. zł. Dodatkowe kryteria obowiązujące w tym programie to:

  • moc instalacji na poziomie od 2 do 10 kW,
  • wykorzystywanie energii na własne potrzeby (program nie jest kierowany do przedsiębiorstw),
  • wysokość dofinansowania do 50 proc. kosztów kwalifikowanych,
  • brak dofinansowania z innych inicjatyw.

Ta forma pomocy jest bezzwrotna i obejmuje zakup oraz montaż instalacji.

Program „Czyste Powietrze”

Kolejna inicjatywa, w ramach której można uzyskać dofinansowanie do paneli słonecznych to program „Czyste Powietrze”. Ma być on realizowany do 2029 roku, jednak umowy mogą być podpisywane maksymalnie do końcówki 2027 roku. Warunki, które musi spełnić potencjalny beneficjent to:

  • maksymalny roczny dochód nie większy, niż 100 tys. złotych,
  • wnioskowanie dotacji na kwotę nie mniejszą niż 3 tys. zł,
  • brak możliwości finansowania w przypadku budynków będących w trakcie budowy.

Maksymalna kwota, o którą można się ubiegać, to do 37 tys. zł i jest ona uzależniona od dochodów na członka rodziny.

Lokalne programy

Poszczególne województwa mają również własne, lokalne programy pozwalające na uzyskanie dotacji na montaż paneli słonecznych lub innych, odnawialnych źródeł energii. W tym przypadku zasady także mogą się różnić w zależności od lokalizacji.

Jak więc widać, kwota dofinansowania zależy od różnych czynników, w tym głównie od wielkości samej instalacji oraz dochodu potencjalnego beneficjenta. Jeśli są Państwo zainteresowani montażem paneli słonecznych oraz uzyskaniem dotacji na ten cel, serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Chętnie udzielimy wszelkich niezbędnych informacji o programach w konkretnych województwach i pomożemy w uzyskaniu takiego finansowania.

Wróć