Darmowa energa
Panele słoneczne
Pompy ciepła

Jakie są koszty założenia paneli słonecznych?


Z roku na rok fotowoltaika staje się coraz popularniejsza. Dzieje się tak dlatego, gdyż panele słoneczne to najdostępniejszy sposób na korzystanie z odnawialnego źródła energii. Podczas gdy do uzyskiwania prądu z wiatru czy z wody potrzebne są duże inwestycje, instalację fotowoltaiczną można zamontować na własną rękę w swoim domu jednorodzinnym. Oczywiście panele słoneczne mogą tworzyć też rozległe kompleksy, niemniej jednak to właśnie możliwość instalowania ich na prywatnych działkach stoi za modą na fotowoltaikę.

Kilowatopiki 

Żeby zamontować na własnej działce panele słoneczne, trzeba naturalnie liczyć się z pewnymi kosztami. To, jaką wysokość przybierają, zależy oczywiście od tego, jak duża jest dana instalacja i jaką jakość mają materiały wykorzystane do jej produkcji. Standardowo jednak, o ile tylko tworzywa są solidne, cena paneli słonecznych oscyluje w okolicach pięciu tysięcy złotych za każdy kWp (kilowatopik). W zależności od wybranego rozwiązana, może ona wynieść tysiąc mniej lub tysiąc więcej.

Czym jest kilowatopik?

To jednostka, która ma za zadanie informować, jaka jest maksymalna wydajność paneli w warunkach pomiarowych. Żeby przeprowadzić test kontrolny, który powie nam o zapotrzebowaniu naszego domu, musi więc panować odpowiednia temperatura i nasłonecznienie. Tylko wtedy da się prawidłowo skontrolować ten parametr. Skąd wiadomo, ile kilowatopików musi posiadać nasza instalacja fotowoltaiczna? Można to zrobić, przeliczając koszty zużycia energii. Zasadniczo na każde wydawane czterdzieści pięć złotych przypada jeden kilowatopik. Jeśli więc na prąd wydawalibyśmy czterysta pięćdziesiąt złotych, to musielibyśmy się zaopatrzyć w panele słoneczne o mocy dziesięciu kilowatopików. Wiązałoby się to z wydatkiem w okolicach pięćdziesięciu tysięcy złotych.

Nawet jeśli koszty założenia paneli słonecznych wydają się nam duże, nie znaczy to, że musimy pokryć całość tej kwoty. Istnieje bowiem możliwość skorzystania z dotacji samorządowych bądź z pożyczki z banku specjalnie na ten cel.

Wróć