Darmowa energa
Panele słoneczne
Pompy ciepła

Jakie elementy zawiera dobra instalacja fotowoltaiczna?


Fotowoltaika zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników. Montaż systemu, który przekształca energię słoneczną w energię elektryczną, zwykle jest odpowiedzią na rosnące ceny za prąd. Ponadto wielu z nas dostrzega istotę korzystania z odnawialnych źródeł energii, które nie emitują zanieczyszczeń do środowiska. Na popularność instalacji fotowoltaicznych wpływa również możliwość uzyskania dofinansowania na montaż systemu z rządowych programów takich jak np. „Czyste Powietrze”. Efektywność instalacji fotowoltaicznych zależy od dopasowania mocy instalacji do zapotrzebowania energetycznego, właściwego montażu oraz odpowiedniego zlokalizowania modułów. W poniższym artykule wyjaśniamy, z czego składa się zestaw fotowoltaiczny i jaką rolę w wytwarzaniu energii pełnią poszczególne elementy.

Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne, które składają się z systemu szeregowo połączonych ogniw. Ich rolą jest absorpcja promieni słonecznych, które zostaną później przekształcone w energię elektryczną. Obecnie na rynku wyróżnia się panele fotowoltaiczne monokrystaliczne i polikrystaliczne. Większą popularnością cieszą się panele monokrystaliczne, które osiągają wydajność na poziomie 16-20%. W przeciwieństwie do nich wydajność paneli polikrystalicznych sięga 14-16%.  Innym atutem paneli monokrystalicznych jest to, że są zdecydowanie wydajniejsze w słoneczne dni, kiedy panuje wysoka temperatura. Ich wadą jest natomiast wyższa cena w porównaniu z panelami polikrystalicznymi oraz mniejsza wydajność podczas zachmurzenia lub częściowego zacienienia baterii.

Drugim ważnym elementem zestawu fotowoltaicznego jest inwerter (falownik). Urządzenie to służy do przekształcania pozyskanej przez panele fotowoltaiczne energii stałej w prąd zmienny, który wykorzystywany jest w domach. Wyróżnia się inwertery on-grid (połączone z sieciowym dostawcą energii, dzięki czemu istnieje możliwość jej zmagazynowania i wykorzystania w późniejszym czasie) oraz off-grid (które nie współpracują z dostawcą). Wśród innych rodzajów falowników wymienić można urządzenia zewnętrzne lub wewnętrzne, centralne lub łańcuchowe oraz jednofazowe lub trójfazowe. Poza inwerterami i panelami fotowoltaicznymi kluczową rolę w instalacji ogrywają także zabezpieczenia DC (prądu stałego) i AC (prądu zmiennego), które chronią system przed wyładowaniami elektrycznymi i przepięciami.

Ponadto do innych podstawowych elementów zestawu fotowoltaicznego zalicza się licznik zużycia i produkcji energii elektrycznej, okablowanie i przewody łączeniowe, które pozwalają na połączenie baterii oraz elementy systemu montażowego, które umożliwiają stabilne przymocowanie paneli fotowoltaicznych do konstrukcji dachu, elewacji lub stelaży gruntowych. Poza tym w zestawie fotowoltaicznym niekiedy ważne znaczenie mają też optymalizatory, których zadaniem jest zwiększenie wydajności instalacji np. w sytuacji, gdy jest częściowo zacieniona. Co więcej, w przypadku gdy inwestorom zależy na magazynowaniu nadwyżek wyprodukowanej energii we własnym zakresie, kluczowy jest też montaż akumulatora.

Wróć