Darmowa energa
Panele słoneczne
Pompy ciepła

Jak zamontować panele fotowoltaiczne?


Prawo nie zabrania samodzielnego montażu paneli fotowoltaicznych, jednak zdecydowanie radzimy, by zadanie to powierzyć fachowcom. Instalacja fotowoltaiki wyłącznie przez osoby do tego uprawnione to gwarancja poprawnego działania systemu, jego najwyższej wydajności i bezawaryjności, a także uzyskania zgody na podłączenie domowej fotowoltaiki do sieci energetycznej.

Jakie są podstawowe zasady montażu paneli słonecznych?

Istnieje kilka istotnych wytycznych, o których należy pamiętać podczas planowania instalacji fotowoltaicznej. Jedną z najważniejszych jest orientacja na południe. Dzięki temu panele są stale oświetlone, a ich efektywność jest najwyższa. Skierowanie paneli w inną stronę wiąże się ze znacznymi stratami w produkcji energii i takie rozwiązanie stosuje się tylko w uzasadnionych przypadkach, choć wówczas najczęściej konieczne jest zwiększenie liczby modułów. Panele instaluje się poza miejscami zacienionymi, aby uniknąć ich uszkodzenia i strat energii. Przed rozpoczęciem montażu paneli fotowoltaicznych należy zatem przewidzieć ewentualne zacienienie, które może się cyklicznie pojawiać w określonych porach dnia lub roku.

Instalacja fotowoltaiczna jest narażona na działanie czynników atmosferycznych, w tym także wiatru. Odgrywa on niebagatelną rolę, ponieważ może doprowadzić do uniesienia, a nawet oderwania paneli od dachu. Doświadczeni fachowcy potrafią wyznaczyć obszary, w których występują siły ssące wiatru i odpowiednio wzmocnić konstrukcję fotowoltaiki. Nie można również dopuścić do tego, by panele wystawały poza krawędź. Aby konstrukcja była stabilna i bezpieczna, sposób montażu musi być dopasowany do typu poszycia. Trzeba też zadbać o to, by między panelami a dolnymi krawędziami dachu, kalenicą oraz powierzchnią dachu zachowane były właściwe odstępy.

Wróć