Darmowa energa
Panele słoneczne
Pompy ciepła

Jak uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej?


Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością również w Polsce. Nic dziwnego, bo inwestycja taka jest nie tylko ekologiczna, ale również opłacalna ekonomicznie. Nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że zwraca się już po zaledwie kilku latach, a dodatkowo zyskujemy pewną niezależność energetyczną w otoczeniu rosnących cen energii. Istnieją jednak opcje uzyskania dofinansowania instalacji- w jaki sposób?

Dopłaty do fotowoltaiki

Możemy zdecydować się na skorzystanie z programu Mój Prąd, który wymaga jedynie spełnienia dwóch warunków – instalacja musi mieć moc 2-10 kW i musi zostać podłączona do sieci. Wówczas można składać wniosek o dofinansowanie. W edycji z roku 2021 można było otrzymać 3 tys. zł. Suma ta jest nieco inna co roku. Fotowoltaikę można jednak zamontować sięgając po inne dofinansowania. Gdzie ich szukać i jakie są możliwości?

Dostępne jest również dofinansowanie z ogólnopolskiego projektu „Czyste Powietrze”. Na instalację fotowoltaiczną o mocy 2-10 kW można uzyskać 5 tys. zł. Musi ona być podłączona do sieci, a my musimy podpisać umowę kompleksową z operatorem. W tym wypadku mamy jednak również kryterium zarobkowe, oraz konieczność wymiany starego pieca na paliwo stałe na nowoczesne rozwiązanie. Ponadto bardzo często dostępne są również lokalne, gminne programy, które umożliwiają uzyskanie dodatkowych środków na montaż fotowoltaiki.

Czy warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną?

Instalacje fotowoltaiczne są wydajne i doskonale sprawdzają się w wielu budynkach, ograniczając zużycie energii elektrycznej z sieci. Użytkownicy wskazują na jej oszczędność oraz nie bez znaczenia jest fakt, iż jest to źródło ekologiczne. Z pewnością więc warto zdecydować się na jej montaż. Biorąc pod uwagę możliwości uzyskania dofinansowania, inwestycja będzie z pewnością opłacalna i korzystna dla naszego gospodarstwa domowego. Obecnie fotowoltaika pojawia się w wielu prywatnych domach, a niekiedy również w mieszkaniach, gdzie panele umieszcza się na balkonach.

Wróć