Darmowa energa
Panele słoneczne
Pompy ciepła

Jak montuje się powietrzną pompę ciepła?


Powietrzne pompy ciepła cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem, ponieważ są w stanie zapewnić optymalny komfort cieplny w domu, działając skutecznie, ekonomicznie i ekologicznie. Okazują się doskonałą alternatywą dla standardowych urządzeń grzewczych. Pompa ciepła to szereg niewątpliwych korzyści, które użytkownicy docenią bardzo szybko. Niedroga i praktycznie bezobsługowa obsługa systemu to tylko dwie podstawowe pozycje na długiej liście zalet.

Wybór odpowiedniej pompy ciepła 

Zanim przejdziemy do kwestii montażu pompy ciepła, skupimy się na wyborze odpowiedniego urządzenia. Pompa ciepła powinna być dobrana adekwatnie do zapotrzebowania na moc cieplną budynku. Trzeba też uwzględnić takie czynniki jak np. wielkość domu, materiał, z jakiego został wybudowany oraz zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Na tej podstawie można wybrać optymalny typ i moc pompy, a także dobrać niezbędne urządzenia peryferyjne.

Korzystając z usług naszej firmy, klienci zawsze mają zapewnione kompleksowe wsparcie w zakresie doboru powietrznej pompy cieplnej, która jest optymalnie dopasowana do potrzeb i oczekiwań konkretnego gospodarstwa domowego.

Montaż pompy ciepła — najważniejsze kwestie 

Profesjonalny montaż powietrznej pompy cieplnej obejmuje wiele istotnych kwestii, które mają niebagatelne znaczenie dla późniejszej sprawności i niezawodności urządzenia. Jednostka zewnętrzna musi być zamontowana na odpowiedniej wysokości, tj. przynajmniej 300 mm nad podłożem, aby zapewnić odpowiedni odpływ kondensatu. Przy szacowaniu optymalnej wysokości trzeba uwzględnić kwestie opadów występujących na danym terenie, aby zabezpieczyć jednostkę przed ewentualnym zasypanym śniegiem. Wybierając lokalizację, trzeba też uwzględnić kwestię ewentualnego oblodzenia najbliższego terenu. Z tego też powodu zaleca się, aby jednostka zewnętrzne znajdowała się kilka metrów od dróg, podjazdów, ścieżek itp. Musi być również osłonięta od wiatru. W przypadku osiedli o ciasnej zabudowie należy też zwrócić uwagę na kwestie generowanego hałasu.

Po wybraniu najlepszej lokalizacji dla powietrznej pompy cieplnej można przejść do montażu właściwego. Jednostka zewnętrzna może być zamontowana na konstrukcji wsporczej lub bezpośrednio na fundamencie. W pierwszym przypadku niezbędny jest odpowiedni zestaw montażowy, a podłoże powinno być odpowiednio przygotowane. Druga opcja montażu możliwa jest na fundamencie o odpowiedniej wysokości. Niezbędne jest zastosowanie odpowiednich podkładek izolacyjnych i wykonanie odpływów.

Istnieje też możliwość wykonania budynku na fasadzie budynku, chociaż ta opcja wybierana jest wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach.

Wróć