Darmowa energa
Panele słoneczne
Pompy ciepła

Jak działają panele słoneczne?


Energia słoneczna na potrzeby przedsiębiorstwa lub na użytek prywatny to coraz bardziej popularna forma pozyskiwania prądu do codziennego funkcjonowania. Trudno dziś wyobrazić sobie krajobraz bez paneli fotowoltaicznych, które w mniejszej lub większej skali zasilają domy, gospodarstwa, a także duże firmy. Decydując się na energię z fotowoltaiki, warto wiedzieć, w jaki sposób działają panele słoneczne.

Energia ze słońca

W wyniku działania temperatury i promieniowania słonecznego energia ze słońca za pomocą ogniw fotowoltaicznych jest przekształcana w prąd stały. W ogniwach zachodzi proces przewodzenia ładunku elektrycznego. Aby energii było więcej, ogniwa są kumulowane w modułach fotowoltaicznych, z których prąd stały za pomocą inwertera jest przekształcany w zmienny. Grupa modułów tworzy natomiast panel fotowoltaiczny. Do działania instalacji potrzebny jest również licznik energii oraz okablowanie, montowane wraz z panelami.

Jak korzystać z paneli fotowoltaicznych?

W zależności od kształtu, geometrii i usytuowania powierzchni, na której będą montowane panele słoneczne (np. dachu), dostawca paneli pomaga dobrać odpowiednią liczbę paneli, które będą produkować prąd oraz szybko zamontować całą instalację. W zależności od wielkości instalacji prąd można produkować na potrzeby własne lub sprzedawać nadwyżki do zakładu energetycznego, skąd trafi do sieci energetycznej. Wbrew obawom klientów, panele fotowoltaiczne działają również w pochmurne dni, przy niskim napromieniowaniu. To bezpieczna inwestycja, która pozwala być niezależnym od zmian cen energii dostarczanych przez operatorów, która nie generuje szkodliwych związków ani dwutlenku węgla. Odpowiednio konserwowana oraz regularnie czyszczona instalacja paneli fotowoltaicznych pozwoli cieszyć się własną energią ze słońca przez wiele lat.

Wróć