Darmowa energa
Panele słoneczne
Pompy ciepła

Jak dobrze dobrać instalację fotowoltaiczną do potrzeb?


Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna to nie tylko oszczędność, ale także szybszy zwrot z inwestycji. W oparciu o jakie kryteria należy ją wybierać?

Kryteria doboru instalacji fotowoltaicznej do domu jednorodzinnego

Biorąc pod uwagę moc, jaką ma zapewniać instalacja fotowoltaiczna, należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

  • nachylenie dachu, jeśli panele zostaną zainstalowane właśnie na nim,
  • stopień nasłonecznienia dachu lub miejsca, w którym ma być ulokowana instalacja,
  • średnie, roczne zużycie prądu.

Istotne znaczenie ma szczególnie ostatni parametr. Dzięki niemu będzie można zapobiec nie tylko niedoborowi, ale także nadmiarowi energii elektrycznej produkowanej przez instalację fotowoltaiczną. Przykładowo, standardowy moduł systemu fotowoltaicznego produkuje energię o wartości zbliżonej do 1000 kWh. Natomiast średnie, roczne zużycie dla czteroosobowej rodziny mieszkającej w domu jednorodzinnym to około 4500 kWh. Oznacza to, że liczbę modułów trzeba będzie dopasować do takiego zużycia.

Utrata mocy instalacji fotowoltaicznej

Dobierając moc instalacji fotowoltaicznej do własnych potrzeb trzeba wziąć pod uwagę również to, że w miarę upływu czasu traci ona nieco ze swojej wydajności.

Zazwyczaj po upływie 25 lat, panele zmniejszają moc nominalną o około 20 proc. Również należy o tym pamiętać decydując się na instalację, która powinna pokrywać taki spadek. W tym przypadku kluczowe jest jednak omówienie tej kwestii z ekspertami, dlatego też zachęcamy do nawiązania kontaktu z naszą firmą.

A gdy moc instalacji nie pokrywa pełnego zapotrzebowania?

Oczywiście może zdarzyć się, że zamontowana instalacja pokryje tylko część zapotrzebowania na prąd. Jeśli inwestor jest tego świadomy, również jest to dobre rozwiązanie, które pozwala obniżyć bieżące rachunki. Przy tym reszta energii wciąż pobierana jest z sieci, co jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nawet pomimo dofinansowania na instalację fotowoltaiczną, nie mają wystarczających środków na wykonanie dużej instalacji.

Nadwyżka mocy

Najmniej opłacalna sytuacja ma natomiast miejsce wtedy, gdy instalacja fotowoltaiczna przekracza zapotrzebowanie gospodarstwa na prąd. Wówczas nie tylko koszt wykonania będzie większy, ale także wytworzona energia nie zostanie w pełni wykorzystana. Właśnie dlatego tak istotne znaczenie ma to, aby dobór mocy był właściwy.

Jak widać prawidłowy dobór instalacji fotowoltaicznej to niebagatelna kwestia. Aby nie popełnić błędu w tym zakresie, serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Pomożemy dobrać Państwu optymalną moc, dopasowaną do możliwości finansowych i szacowanego zużycia.

Wróć