Darmowa energa
Panele słoneczne
Pompy ciepła

Czym są ogniwa fotowoltaiczne?


O tym, czym są instalacje fotowoltaiczne, wie coraz więcej osób. Najprościej mówiąc, technologia została stworzona po to, aby przetwarzać światło słoneczne w energię elektryczną. Schemat działania paneli fotowoltaicznych jest prosty, jednak warto przyjrzeć się nieco bliżej poszczególnym elementom takich systemów. Na uwagę zasługują na przykład ogniwa fotowoltaiczne. Czym są, jaka jest ich budowa i jak działają?

Z czego zbudowane są ogniwa fotowoltaiczne?

O ogniwach fotowoltaicznych warto wiedzieć przede wszystkim, że są najmniejszym, a zarazem podstawowym elementem paneli fotowoltaicznych dla domu czy dla firm. Jeżeli natomiast chodzi o ich budowę, to najczęściej wykorzystywane są takie pierwiastki jak:

  • krzem,
  • selen,
  • german.

Dzieje się tak, ponieważ są to półprzewodniki, a takie właściwości muszą mieć ogniwa wykorzystywane do generowania energii ze słońca. Szczególnie cenione są ogniwa z krzemem, ponieważ pierwiastek ma na ostatniej powłoce aż 4 elektrony walencyjne, dzięki czemu zjawisko fotoemisji zachodzi znacznie szybciej.

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne?

Sposób działania ogniw fotowoltaicznych nie jest skomplikowany. Zadaniem tych elementów jest wytworzenie energii elektrycznej. W ogniwach dochodzi do tak zwanego zjawiska fotoelektrycznego. Chodzi tutaj o zmianę właściwości elektrycznych, do której dochodzi na skutek promieniowania słonecznego na półprzewodniki (ogniwa).

Ich praca jest płynna i skuteczna dzięki temu, że są zbudowane z płytek krzemowych, a w złączach znajduje się obszar przejściowy ze wbudowanym polem energetycznym. Są w stanie przetwarzać energię niezbędną do funkcjonowania fotowoltaiki dla firm, domu lub rolnictwa. Cechą charakterystyczną omawianych elementów jest też występowanie zjonizowanych ładunków atomów, które znajdują się w węzłach sieci krystalograficznej.

Wróć